Destine tragice !

Unde se duc in final toate

Mesajde catre drops pe 30/01/2007 19:41

Steve Irwin Imagine

Stephen Robert Irwin (n.22 februarie 1962 – d. 4 septembrie 2006) a devenit cunoscut datorit? documentarelor sale de pe Discovery ("The Crocodile Hunter") ?i a filmelor artistice ?n care a jucat. Acesta ?ncetat din via?? ?n nordul Australiei, ?ntr-un accident subacvatic. ?n diminea?a de luni, 4 septembrie 2006, a fost ?n?epat ?n piept de o pisic? de mare; Stephen Irwin se afla ?n largul portului Douglas, la nord de Cairns Australia, unde lucra la un documentar despre lumea submarin?. Steven Irwin este cunoscut drept un entuziast al faunei s?lbatice.
Sursa sa de inspira?ie a fost tat?l s?u Bob, un expert ?n animale salbatice specializat ?n herpetologie. Mama sa, Lyn Irwin, a lucrat toat? via?a pentru reintegrarea animalelor ?n natur?. Dup? ce s-au mutat ?n Qweensland, Bob ?i Lyn au fondat "Reptile and Fauna Park", unde spre deosebire de al?i copii, Steve a tr?it fericit printre ?erpi, crocodili ?i varani. La v?rsta de doar ?ase ani, c?nd al?i pu?ti mergeau la ?coal?, Steve primea cadou un piton de trei metri lungime - ?i a fost dragoste la mrima vedere. C?nd a ?mplinit nou? ani, a prins primul crocodil, sub supravegherea strict? a tat?lui s?u. Imediat dup? ce a absolvit liceul, a purces la salvarea ?i str?mutarea crocodililor din provincia North Queensland, unde erau prost v?zu?i de localnici ?i ?n consecin?? extermina?i f?r? mil?. Dup? cinci ani de munc? dedicat? ?i asidu?, Steve a devenit voluntar pentru programul guvernamental "East Coast's Crocodile Management".
Parcul a continuat s? fie o afacere de familie p?n? ?n anul 1992, c?nd Stive ?l preia integral, rebotez?ndu-l "Australia Zoo", transformat?nd afacerea ?ntr-o mi?care pentru salvarea faunei s?lbatice din Australia. ?n acela?i an, apare ?n primul s?u show de televiziune,?nconjurat de ?erpi, p?ienjeni ?i scorpioni. Steve ?i so?ia sa, Terri Irwin (Raines) , de origine american?, au devenit cunoscu?i ?n toat? lumea cu emisiuni despre via?a animalelor s?lbatice ?i ?n special a crocodililor. Montajul scenelor ?n care Steve ?i so?ia sa prind crocodili ?n luna de miere devine primul episod din serialul "Crocodile Hunter", difuzat p?n? ?n prezent, ?n 122 de ??ri ?i vizionat de peste 200 de milioane de telespecatori. Sub conducerea exuberant? a lui Steve,iau na?tere ?i activeaz? funda?ia "Wildlife Warriors" ?i "International Crocodile Rescue", iar ?n cadrul Australia Zoo se deschid Animal Planet Crocoseum, aviarul Rainforest ?i Templul Tigrilor.

?n 2001, Steve apare pentru prima oar? ?ntr-un film, fiind invitat de Eddie Murphy personal s? se joace pe sine ?nsu?i, ?n Doctor Doolittle 2, pentru ca un an mai t?rziu s? apar? ?ntr-o produc?ie inspirat? ?n totalitate din via?a sa: The Crocodile Hunter:Collision Course. Popularitatea lui Steve o ?ntrece pe cea a oric?rui australian. El a devenit o adev?rat? legend? a curajului, ?mbin?nd curiozitatea ?tiin?ific? cu spiritul de aventur?. Steve Irwin a devenit foarte repede o vedet? ?n Australia, unde ??i avea chiar propria gr?din? zoologic?. Revista People l-a declarat pe Steve cea mai iubit? personalitate a lumii.

Mai ales dup? ce a ap?rut ?n filmul lui John Stainon, "V?n?torul de crocodili", ?n anul 2002, naturalistul atipic a ajuns o stea interna?ional?. Cu at?t mai mult, cu c?t ?n pelicul? juca ?n propriul s?u rol.

Emisiunile sale televizate au fost urm?rite de zeci de milioane de telespectatori, cuceri?i at?t de neprev?zutul situa?iilor ?n care se punea, c?t ?i de umorul care ?i ?nso?ea permament aventurile ?n r?ndul celor care nu cuv?nt?.

Totu?i, Irwin a fost aspru criticat ?n 2004 pentru c? ĩ?i ?inea ?n bra?e copilul s?u de numai c?teva luni, ?n timp ce hranea un crocodil la o gradin? zoologic? australian?.

El a mai fost criticat pentru c? a deranjat balenele, focile ?i pinguinii ?n timp ce filma ?n Antarctica.

Irwin a filmat 46 de documentare care au fost difuzate de postul TV Animal Planet, precum ?i peste 20 de episoade din "The Crocodile Hunter Diaries".

Steve a fost poate singurul om admirat ?n egal? m?sur? de b?tr?ni ?i copii, de muncitori ?i directori, de boga?i ?i s?raci, de preo?i ?i infractori, de cre?tini, evrei ?i musulmani.

sursa; http://ro.wikipedia.org
" Nu conteaza cat timp traiesti important este sa
traiesti o clipa pentru care merita sa mori " Geothe
drops
Junior
Junior

Inscris: 28/10/2006 15:50

Mesajde catre Doina pe 31/01/2007 16:23

ANDA CALUGAREANU
ImagineImagine
DOAMNE ! ce actri?? ?i interpret? de muzic? u?oar? a fost!
HABAR NU AVETI! multi dintre cei ce nu a-ti prins-o in viata!
"
xxx://library.radio3net.ro/Anda%20Calug ... -%20Cantec

Ce pret trebuie sa plateasca un artist dupa ce pleaca dintre pamanteni?! Uitarea! Anda stia foarte bine ca poate si ea va fi data uitarii. Inainte de a muri, i-a spus sotului sau ultima dorinta: "Tati, te rog frumos, fa in asa fel ca dupa moartea mea lumea sa nu ma uite!"

* Anca Miranda C?lug?reanu s-a nascut pe 24 octombrie 1946, Bucure?ti
* A debutat in muzica in 1965.
* A facut trio cu Dan Tufaru, sotul ei si Florian PittisImagine.
* Anda iubea foarte mult teatrul, dar era prea scunda pentru Institut.
* Descopera folkul prin Motu( Florian Pitis) si Sorin ChifiriucImagine Incepe sa compuna la chitara, iar roadele le culege in Cenaclul Flacara.
* " Tipeuza " Anda (asa cum ii placea lui Toma Caragiu sa le numeasca pe cantarete) Imaginea debutat in muzica in 1965.
* Actorul Mircea Crisan a invitat-o pe scena Salii Palatului sa cante cu formatia "Sincron".
* Incepe sa compuna la chitara, iar roadele le culege in Cenaclul Flacara. * Mircea Crisan este cel care a sfatuit-o sa-si schimbe prenumele Anca in Anda, ca sa evite cacofonia. Anca Calugareanu nu suna prea bine. Cand era deja o vedeta a muzicii usoare, Ancuta a descoperit ce zacea in sufletul ei: folkul! Incet-incet a inceput sa invete sa cante cu doua degetele.
* Cum s-a creat acel trio Anda Calugareanu - Dan Tufaru - Florian Pittis? Cum s-au nascut acele momente antologice?
* " Ciclul acela a aparut dintr-o joaca a noastra de un Revelion. Regretatul Bocanet Imagine- sotul Doinei Levintza,Imagine pe-atunci - a avut ideea sa petrecem Revelionul la ei acasa. Asa ca am sosit la ei: Dan Tufaru, sotia lui - Anda Calugareanu si cu mine. Am hotarat sa fim deosebit de eleganti, sa nu punem muzica, sa inchidem radioul, televizorul, telefonul... si sa dam, fiecare din noi, tot ce avem mai bun. Si ne-a iesit seara aia atat de bine, ca am hotarat sa o "facem" si la televiziune. In vremea aceea, Dumnezeul televiziunii era genialul Tudor Vornicu. El ne-a dat mana libera. Restul il stiti. Totul s-a facut cu dragoste, din dragoste. Nimeni nu ne-a impus nimic. De necrezut, nu?"
Florian Pitis
* 1965, solista este descoperita cantand melodii de celebra vedeta a anilor ?60 - Vico Torriani.Imagine
* A reusit sa-si arate personalitatea si a cucerit prin sinceritate, castigand si respectul oamenilor de cultura. Leopoldina Balanuta Imaginea invitat-o sa recite alaturi de ea la Teatrul Mic
* Cine o poate uita in duetul cu TOMA CARAGIU???:Imagine
"Toma ich danke son ca m-ai salvat! Io-la-ri-hi, io-la-ri-hi, iuuu-huu" sole mio!"Auzi, Giovanni, la Mamaia, mi-ai spus ca ai o Alfa Romeo, aicea vad ca ai o barca Romeo. Remizier!""O sole mio!"."Mi-ai aratat o poza cu vila ta, proprietate personala, si, cand te-am cautat, mi-a zis portarul ca la Palatul Dogilor e zi de vizita numai joia si duminica. Dogi, ai?""O sole mio!""Auzi, Giovanni, daca stii sa canti asa frumos, de ce ai plecat si cu tranzistorul meu?"; "A canta te"""Mi-ai zis sa te caut la telefonul unchiului tau si, cand am intrebat la Informatii, mi-a zis ca Leornardo Da Vinci nu mai are telefon de mult!";""O sole mio!""Te-am cautat si acasa, Giovanni. Si-a iesit Romulus, si a iesit Remus, si a iesit si Lupoaica, Giovanni!"
* Si-a imprumutat vocea personajului din Filmul " Maria Mirabel iar mai tarziu a moderat o emisiune matinala pentru copii, alaturi de papusa Omide.

* A murit pe 15 august 1992( cancer la plamani) si se odihneste in Cimitirul Bellu:...
"Maestrul Iozefini se odihneste langa fragila Anda Calugareanu. Nea Marin-Amza Pellea e si el in apropiere. Urmeaza Gina Patrichi, Vasile Vasilache, Ioan Luchian Mihalea, Tudor Vornicu, Virgil Tatomir....

AMINTIRI:

" A dat de nenumarate ori la Institut si, de fiecare data, era respinsa din cauza inaltimii. Dar nu s-a lasat pana n-a intrat, in 1984. Orice i se intampla in viata, nu voia sa se stie ca sufera. N-am vazut-o niciodata plangand. Extraordinar om, prieten, coleg, artist, sotie, mama... Blestemul vietii ei: intotdeauna a luat lucrurile de la capat"
Florian Pittis.
"Ani in sir m-a urmarit sentimentul de vinovatie ca am judecat-o gresit. Acum nu pot spune decat ca Anda a fost o mare artista si mai cred ca toti suntem convinsi ca s-a grabit plecand dintre noi, pentru ca cine stie cate minuni ar mai fi putut infaptui in teatru, in film si in muzica"
Nicu Alifantis

* La Festivalul "Creative Folk Reunion", de pe 12 decembrie 2006, cei care au cunoscut-o si nu au uitat-o pe Anda s-au intalnit in Club A in fata unui public numeros. Alaturi de colaboratori apropiati ai artistei, printre care compozitorul Cornel Fugaru, realizatoarea TVR Ioana Bogdan, Aurel Gherghel, publicul de toate varstele prezent a putut urmari, in proiectie, o selectie de aproximativ o ora din arhiva TVR cu Anda Calugareanu.
* Pe 24 octombrie, actrita, compozitoarea si interpreta de muzica usoara Anda Calugareanu (1946 - 1992) ar fi ?mplinit 60 de ani.
* Dar nimeni din lumea teatrului, filmului, televiziunii sau showbiz-ului nu s-a g?ndit s-o omagieze.
* Nici macar iubitoarei sale fiiceImagine nu i-a trecut prin minte sa se adreseze Cinematecii Rom?ne sa organizeze un asemenea eveniment. ??? ( [i]Se pare ca are probleme e sanatate)

* S-a g?ndit s-o evoce, ?n schimb, comunitatea armeana, dupa slujba religioasa din ziua de duminica, 29 octombrie, ?n bliblioteca bisericii, ?ntr-un cadru restr?ns, ca ?ntr-o mica familie, dat fiind ca Anda era, dupa mama, armeanca. Evident, oamenii de acolo nu prea au avut ce spune.
* Precum fratii Mentzel, dintre care doar unul, Vasile, o stiuse mai bine, marturisind ca ?i datoreaza viata (!?).
* Multi au batut c?mpii, fac?nd din Anda o sf?nta, un fel de Cuvioasa Parascheva. Ar fi putut s-o evoce mult mai bine dec?t au facut-o cei prezenti acolo, ?n frunte cu proaspat matrasitul Varujan Vosganian, un Florin Piersic, de pilda, cu care Anda si sotul ei, Dan Tufaru, au facut un trio formidabil; sau Nicu Alifantis, care a colaborat cu Anda ?n doua muzicaluri, Mitica Popescu (1984) si Baba H?rca (1986); sau Dan Pita, ?n al carui film, Bietul Ioanide (1980), ea a debutat ca actrita de film; sau Iurie Darie, Angela Similea, Adrian Daminescu, Horia Moculescu ori Horatiu Malaele, alaturi de care a jucat ?n filmul lui Ion Popescu-Gopo O zi la Bucuresti (1987).
* Dar nici unul dintre ei nu a fost prezent si numai Dumnezeu stie daca nu au si uitat-o! Evocarea a avut mai mult un aspect crestinesc, pun?ndu-se accent pe crucea pe care a purtat-o Anda, pe patimile ei, contrar imaginii de sturlubatica, de copil-minune, de Puck ?n compania unui Oberon ca Toma Caragiu, cu care a ramas ?n constiinta publicului larg.
*A fost evocata golgota ei, cu referire la faptul ca ea este posesoarea unui record, fiind simbolul t?narului respins de 9 ori la examenul de admitere la IATC, ?n pofida talentului sau evident, confirmat ?n succesele obtinute ?n muzica sau pe alte scene. Ce cruzime au putut avea profesorii de acolo? Dar cruzimea este o caracteristica a breslei artistice din Rom?nia, din care se cultiva si dascalii. Cauza este invidia, si e suficient sa ma g?ndesc la profesorasii de azi din UNATC, ca George Ivascu sau Doru Ana, care seamana numai venin si ura. Indiscutabil, daca avem ?n vedere creatiile Andai din teatru si film, de la Baba H?rca la formidablul rol pe care l-a facut ?n filmul Stop-cadru la masa (1980), ne dam seama c?te alte roluri ar fi putut realiza Anda, daca nu i se rapeau cei 9 ani din viata! Desigur, ea a facut ?ntre timp altceva, n-a stat, dar s-a risipit, fiindca valoarea ei era ca actrita. I-am reascultat slagarele, nu mai au valoare, dar rolurile din cele trei filme au.
*Era o actrita de compozitie, cu o personalitate formidabila, comparabila cu Coca Bloos sau Leopoldina Balanuta (si ea respinsa de 6 ori la IATC!).
*Iar ca interpreta contestatara ar fi facut din Ada Milea o copie. Am spus nu o data ca s?ntem blestemati si cel mai clar se vede din felul cum ne sugrumam talentele, cum nu le oferim nici o sansa sa se dezvolte, iar daca nu au norocul sa plece ?n lumi mai bune, se plafoneaza sau ?si schimba meseria. Anda, botezata astfel de Mircea Crisan, pentru a evita cacofonia, fiindca pe ea o chema Anca, a lasat cu gura de moarte dorinta de a nu fi uitata. E un semnal de alarma pentru breasla daca a uitat-o pe Anda. Asa cum l-a uitat si pe Ilarion Ciobanu, care pe 28 octombrie a ?mplinit 75 de ani! La multi ani, domnule Ciobanu! E posibil ca m?ine sa-l uite pe Florin Piersic, si tot asa, p?na n-o mai ram?nea nimic.
* Se pare ca oameni ca Anda Calugareanu nu figureaza pe lista de aniversari a nici uneia dintre institutiile de cultura din Rom?nia. E posibil sa nu figureze nici alti artisti care n-au facut politichie, dar au adus bucurie ?n casele rom?nilor! Ca sa fim ?mpacati cu soarta, ar trebui sa ne dorim sa fim uitati. Anda a murit la doar 46 de ani fiindca acolo, sus, era grabnica nevoie de un ?nger. Dar aici, jos, colegii au uitat-o. Si n-au trecut dec?t 14 ani de neuitare!
[/i]
ATAT DE MULT AM ADMIRAT-O, INCAT AM CITAT DIN PRESA VREMII, NU AM CUNOSCUT-O , DAR I-AM IUBIT TALENTUL ARTISTIC, Cat de multi stiu altii ... stiu si eu!Imagine
( Informatii culese si din Jurnalul national, Formula As, Tricolorul/Grid Modorcea.....
Fericirea este singurul lucru pe care-l poti oferi fara sa-l ai!
Doina
Tanar
Tanar

Inscris: 14/12/2006 09:24

Mesajde catre Doina pe 02/02/2007 11:00

JAMES DEAN
Imagine
ACTOR DE FILM AMERICAN - O ADEVARATA " EMBLEMA " A REBELULUI!

* James Byron Dean s-a nascut pe 8 Februarie 1931
* Nascut in Marion, Indiana (Parinti: Winton si Mildred Wilson Dean), James Dean si familia sa se muta in Santa Monica, California, dupa ce tatal sau, tehnician dentar gaseste aici o slujba.
* Dupa moartea mamei sale , in 1940, bolnava de cancer, Dean se inscrie la Brentwood Public School, unde, ca orice copil american, incepe sa joace basketball dar incepe sa ia si cursuri de actorie.
* In 1949, Dean se muta in California alaturi de rudele sale.
* Din dorinta tatalui s?u urmeaz? cursuri juridice, inscriindu-se la Colegiul Santa Monica, dar nu peste mult timp se transfera la U.C.L.A., dornic s? studieze actoria. Acest fapt va atrage furia tatalui s?u, care va refuza s?-l mai ?nte?ina material.
* Dean ??i ?ncepe cariera sa artistic? ap?r?nd ?n diverse spoturi publicitare.
* Din lips? de bani este nevoit s? renun?e la studii si ?ncearca sa ob?ina de lucru la Hollywood.
* Urm?nd sfaturile unor prieteni, Dean se va muta la New York unde va reu?i s? joace teatru, ob?in?nd roluri pe Broadway.
* Marea ?ans? a vie?ii sale este admiterea la "Actor`s Studio", unde are ocazia s? studieze cu Lee Strasberg, ?i unde ?i va avea colegi pe Marlon Brando ?i Paul Newman. Va primii roluri episodice ?n diverse emisiuni ?i seriale de televiziune: Kraft Television Theater; General Electric Theater; etc.
* Activitatea sa teatral? este ?ncununata cu succes, primind numeroase premii ?i cronici favorabile pentru rolul din piesa "Imoralistul" de Andr? Gide .
* Astfel reu?e?te s? op?in? primele sale roluri ?n filme la Hollywood.
* ?nca din 1951, anul debutului s?u ?n cinematografie se face remarcat, la ?nceput ?n filme nesemnificative, dar mai apoi va reputa un succes r?sun?tor datorat colabor?rii cu Elia Kazan, primul regizor ce ?i ofera un rol principal, cel al lui Cal Trask din "La Est de Eden" (1954).

- Fixed Bayonets (1951)
- Sailor Beware (1952)
- Has Anybody Seen My Gal? (1952)
- Trouble Along the Way (1953)
- East of Eden (La est de Eden) (1955)Imagine
- Rebel Without a Cause ( Rebel fara cauza)(1955)Imagine
- Giant ( Uriasul)(1956)aparut dupa moartea sa
Imagine
* A murit intr-un groaznic accident de masina pe 30 Septembrie 1955Imagine
* Moartea sa tragic?, la numai 24 de ani ?ntr-un accident de ma?in? Imaginepe ?oseaua californian? 466, ?n apropiere de Paso Robles, il va transforma ?n idolul unei ?ntregi genera?ii ce se indentific? ?n imaginea t?n?rului sensibil, nonconformist ?i rebel, reprezentant al conflictuluii dintre genera?ii.ImagineImagine
* A fost PRIMUL actor nominalizat la PREMIILE " OSCAR " post -mortem
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 03/02/2007 12:55

Cautand cu totul si cu totul altceva...imagini despre marea iubire a lui DELON mi-am adus aminte de acest destin tragic, o mama al carei copil , in joaca, sarind un gard a intrat cu tot corpul lui micut in "parii de fier " ai gardului si a murit...este ROMY!
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Clarisa pe 03/02/2007 16:21

Asta chiar nu stiam
Fac exact ce vreau!
Clarisa
Matur
Matur

Inscris: 07/11/2006 10:26

Mesajde catre Doina pe 03/02/2007 16:42

Romy Schneider
Imagine
" Frumoasa austriac? s-a maturizat de la prin?esa de poveste ?n femeia modern?, care se confrunt? cu dileme ?i ?ntreb?ri incomode din partea societ??ii ?i a mass-media. Descris? de apropia?i ca fiind sinteza perfect? a mai multor femei, Romy Schneider este mai mult dec?t suma total? a succeselor sale filmografice. Fascina?ia sa const? ?n aerul enigmatic ?i accesibil, ?n acela?i timp, ?n modul ?n care a r?mas o ?ntrebare pentru public, dar a constituit r?spunsul la multe dileme ale secolului ".
Corina ALBOTA

* Actrita austriaca Rosemarie Magdalena Albach-Retty s-a nascut pe 23 septembrie 1938 in Viena
* Atat tatal Wolf Albach-Retty,Imagine cat mai ales mama sa Magda Schneider Imagine au fost actori austrieci celebri!
* Dup? studii de specialitate, Romy ?i-a f?cut debutul ?n 1953, impresariat? de mama sa, iar peste un an, ?n rolul tinerei regine Victoria. * ?n 1955, ?n trilogia av?nd-o pe prin?esa Sissi ?n rolul principal, Romy Schneider a devenit un star interna?ional. Dup? o serie de produc?ii cinematografice de succes, ?n 1972, Romy o joac? pentru a patra oar? pe ?mp?r?teasa austriac? cu care publicul ?ncepe s? o identifice.
* Viata sa privata a fost deosebit de turbulenta.
- Logodita " considerati la vremea aceea Logodnicii de Aur" cu Alain Delon in 1963 Imagine(de care se ?ndragostise nebuneste ?n 1958, cu ocazia turnarii filmului "Christine");
- se casatoreste in 1966 si divorteaza in 1975 cu Harry Meyen (1924 - 1979), regizor si actor german care se sinucide (Se desparte de Harry Meyen Imaginesi traieste o batalie sordida pentru ?ncredintarea lui David, despre care afirma, ?n cursul unui interviu care va avea rezonante patetice multi ani mai t?rziu, ca nu poate trai fara el!)
- Impreuna au Imagine un baiat, David Christopher Meyen (1966–1981), care ramas nesupravegeat incearca sa sara gardul de fier al casei, dar ramane infipt in coltii de matal al gardului si moare, ceea ce provoaca o mare durere si suferinta mamei sale.
* In 1975, Romy Schneider se casatoreste cu ImagineDaniel Biasini, secretarul sau de care se desparte in 1981.(aici impreuna cu fiul sau mort in accidentul stupid)Imagine
* Impreuna au o fiica (Nasterea lui Sarah a fost simbolul casatoriei si al sperantei) Sarah Magdalena Biasini (n. July 14, 1977),Imagine care pe langa asemanarea fizica extraordinara cu mama sa , Imagine este actrita germana de film si a trait la randul ei ( asa scria presa vremii...) o frumoasa poveste de dragoste cu fiul lui Alain Delon, Anthony Delon.Imagine
* Din 1981 dupa moartea fiului ei incepe sa bea si sa ia din ce in ce mai des somnifere.
* Dup? o opera?ie grea la rinichi Romy ajunge la cap?tul puterilor.
* A murit pe 29 mai 1982 in Paris la 43 de ani( A fost gasita in casa ei din Paris alaturi de alcool si somnifere. S-a presupus ca s-a sinucis)
* Stirea sinuciderii primului ei sot marcheaza ?nceputul unei perioade infernale. Harry bea mult, iar Romy nu mai avea nici cel mai mic contact cu el. Dar moartea unui om pe care l-ai iubit nu te poate lasa indiferent. Si, mai ales, pentru ca era tatal lui David... Romy ?si pierde si bunica pe care o adora si, putin dupa, este internata de urgenta ?ntr-o clinica. I se scoate un rinichi. Sa fie, oare, ispasirea pentru viata de vedeta? Nu, fara ?ndoiala, doar rascumpararea unei existente care nu o mai cruta. ?n final, moartea tragica a fiului sau, ?nfipt ?ntr-un par de gard, ?n 1981, o va arunca ?ntr-un cosmar fara sf?rsit... La 29 mai 1982, Romy, ostenita, pleca pe ultimul drum pentru a-l ?nt?lni pe acest fiu Imagineat?t de mult iubit...
Imagine

Dintre FILMELE in care a jucat CELEBRE au ramas:
1954 : The Story of Vicky (M?dchenjahre einer K?nigin) by Ernst Marischka
1955 : Sissi (Sissi) de Ernst Marischka
1961 : Boccaccio '70 de Luchino Visconti
1962 : The Trial de Orson Welles
1962 : The Victors de Carl Foreman
1963 : The Cardinal de Otto Preminger
1964 : Good Neighbor Sam de David Swift
1965 : What's New, Pussycat? de Clive Donner
1965 : 10:30 P.M. Summer de Jules Dassin
1966 : Triple Cross de Terence Young
1968 : Otley de Dick Clement
1968 : The Swimming Pool de Jacques Deray
1970 : Les Choses de la Vie de Claude Sautet
1970 : My lover, my son de John Newland
1971 : Bloomfield de Richard Harris
1979 : Clair de femme de Costa-Gavras
1979 : Deathwatch (La Mort en direct) de Bertrand Tavernier
1982 : La Passante du Sans-Souci de Jacques Rouffio
* Ea va primi doua C?sar-uri pentru doua filme ce simbolizeaza viata sa: "L'important c'est d'aimer" si "Une histoire simple", ?n care, la 40 de ani, realizeaza o performanta unica ?n drumul sau de vedeta... si de femeie.

(Informatii culese din Imdb,wikepedia,trustul gazata ro.
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 04/02/2007 10:09

Amedeo Modigliani
Imagine

Pictor ?i sculptor italian stabilit ?n Fran?a, reprezentant al "?colii Pariziene" ("?cole de Paris"), eviden?iat ?n scurta sa via?? printr-o crea?ie plin? de elegan?? ?i rafinament, care dep??e?te grani?ele manierismului.

Andy Garcia in Modigliani
http://www.youtube.com/watch?v=dtef6vVuO5w

* Amedeo Modigliani s-a nascut pe 12 iulie 1884,la Livorno ?ntr-o familie italian? de origine evreiasc?
* Primii s?i ani, Amedeo i-a tr?it ?ntr-o atmosfer? grea, cu priva?iuni, firma tat?lui d?duse faliment.
* Totu?i, cea mai important? problem?, este s?n?tatea sa ?ubred?. La v?rsta de unsprezece ani contracteaz? o afec?iune pulmonar? grav?, trei ani mai t?rziu, ?n anul 1898, cade greu bolnav de tifos.
* Descoper? ?n acest timp pictura ?i o roag? pe mama lui s? ?i permit? s? ia lec?ii de desen.
* Din august 1898, t?n?rul Modigliani frecventeaz? atelierul pictorului Guglielmo Micheli din Livorno, unde execut? naturi moarte ?i portrete.
* Dup? o nou? agravare a s?n?t??ii, ??i petrece iarna ?n clima bl?nd? a ora?elor Napoli ?i Amalfi.
* ?ns?n?to?it, Amedeo se ?nscrie ?n 1902 la "?coala de Nuduri" din Floren?a ("Scuola libera di Nudo"), condus? de maestrul Giovanni Fattori iar, un an mai t?rziu, frecventeaz? cursurile "Institutului de Arte Frumoase" din Vene?ia.
* Toat? via?a sa Modigliani este ?n c?utarea frumuse?ii perfecte, u?or abstracte, care s? reprezinte sinteza idealului visat cu concretul, reprezentat de model. Tema preferat? a tablourilor sale este omul: nudurile de femei, portretele prietenilor ?i ale unor necunoscu?i.
* La ?nceputul anului 1906, Modigliani se hot?r??te s? se stabileasc? la Paris, unde se ?nscrie la "Acad?mie Colarossi" ?i ??i g?se?te o locuin?? ?n cartierul Montmartre. Modigliani, personaj pitoresc, ?ntr-o hain? reiat?, cu un fular ro?u ?n jurul g?tului ?i p?l?rie cu boruri largi, este un obi?nuit al bistro-urilor ?i barurilor din ?mprejurimi.
* Aici cunoa?te avangarda artistic?, printre care Pablo Picasso, Juan Gris sau Diego Rivera, precum ?i scriitorii Andr? Salmon, Guillaume Apollinaire ?i Max Jacob. ?n perioada de ?nceput, stilul s?u nu este ?nc? definit iar u?urin?a execu?iei ?i lipse?te, lucr?rile sale oscileaz? ?ntre expresionism, fauvism ?i pasti?area lui Toulouse-Lautrec.
* Modigliani se mut? din Montmartre ?n Cit? Falguière, un cartier al Parisului din secolul al XIV-lea, unde Constantin Br?ncu?i, cu care ?ntre timp se ?mprietenise, ?i g?sise un atelier. Nu ?nceteaz? s? picteze, dar majoritatea timpului o va consacra noii sale pasiuni, sculptura.
* Expune un num?r de ?apte sculpturi ?i gua?e la o expozi?ie deschis? ?n martie 1911 ?n atelierul artistului portughez Amadeo de Souza Cardoso .
*In 1912, Modigliani dob?nde?te recunoa?terea ca sculptor la al "X-lea Salon de Toamn?", unde se prezint? cu alte ?apte lucr?ri.
*Se ?nt?mpla ?ns? adeseori ca Modigliani s? nu-?i termine sculpturile, probabil din cauza s?n?t??ii firave, dar ?i ?ndoielilor artistice care-l tulburau.
* Extenuat din cauza efortului ?i r?mas f?r? mijloace de subzisten??, pleac? s? se refac? ?n casa p?rinteasc? din Livorno.
*Dup? ce revine la Paris, se apuc? din nou s? picteze. Execut? ?n special portrete la comand?, rapid, ?n timpul unei singure ?edin?e. ?i folose?te acum ?n pictur? propriile experien?e din domeniul sculpturii; datorit? acestora reu?e?te s? redea, ?ntr-un desen des?v?r?it, forma chipurilor umane.Imagine
* Prin Max Jacob ?l va cunoa?te ?n anul 1914 pe Paul Guillaume, colec?ionar ?i negustor de art?, care ?i achizi?ioneaz? mai multe tablouri.
*O leg?tur? furtunoas? a lui Amedeo cu ziarista ?i poeta englez? Beatrice Hastings Imaginedureaz? doi ani. Se despart ?n anul 1916, c?nd s?n?tatea artistului ?ncepe din nou s? se deterioreze.
* ?n aceast? perioad?, Modigliani ?l cunoa?te pe poetul polonez Leopold Zborowski, care devine prietenul Imagines?u fidel, ?ngrijitorul ?i negustorul lui exclusiv ?i ?i pune la dispozi?ie cea mai mare ?nc?pere din locuin?a sa.
* ?n aprilie 1917, la o petrecere de carnaval, Amedeo o cunoa?te pe Jeanne H?buterne, o Imagine student? la "Acad?mie Colarossi" ?n v?rst? de nou?sprezece ani, ?i se ?ndr?goste?te nebune?te de ea. Imagine
* Zborowski ?i ajut? s? se mute ?mpreun? ?i ?i organizeaz? lui Modigliani prima expozi?ie individual?: 32 de p?nze expuse la galeria "Berthe Weill"dar nu reu?e?te ?ns? s? v?nd? nici m?car un singur tablou.
* Starea de s?n?tate a lui Amadeo se ?nr?ut??e?te, gra?ie ajutorului lui Zborowski, pleac? ?n toamna lui 1918 la Nisa, ?n sudul Fran?ei, unde Jeanne d? na?tere unei feti?e.
* ?i prelungesc ?ederea ?n sud p?n? la sf?r?itul lunii mai 1919.
* ?ntors la Paris, ?n atelierul s?u din "Rue de la Grande Chaumière", Modigliani picteaz? acum portrete ale prietenilor s?i.
* Se simte tot mai r?u. Este diagnosticat? o inflama?ie tuberculoas? a meningelor ?i este internat ?n spitalul "Charit?", dar nu mai exist? nicio speran??. Amedeo Modigliani moare la 24 ianuarie 1920 la Paris. Avea doar treizeci ?i ?ase de ani. iar sotia acestuia Jeanne se sinucide de durere, aruncandu-se pe fereastra!

Amedeo Modigliani nu a avut predecesori direc?i ?i nici urma?i, arta sa ?i apar?ine ?n exclusivitate. Aceast? particularitate vorbe?te despre valorile ?i frumuse?ea operei sale. Dup? anul 1910, Pablo Picasso va ?mprumuta ceva din tehnica artistului italian. Patruzeci de ani mai t?rziu, Bernard Buffet realizeaz? opere ale c?ror linii ferme, gam? cromatic? restr?ns? ?i sim? al spa?iului ne poart? cu g?ndul la crea?ia lui Modigliani.

* A murit pe 24 ianuarie 1920, la Paris

(Informatii din :wikepedia
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 07/02/2007 10:14

IULIA HASDEU
Nu exista rom?n care sa nu cunoasca legenda tesuta ?n jurul acestei fiinte exceptionale, disparuta la doar 19 ani! Imagine
* La 2 ani si jumatate stia sa citeasca;
*la 4 ani scria;
*la 5 ani compune primele poezii;
*la 8 ani ?si da examenele pentru cursul primar;
* Cunostea deja franceza, germana si engleza.
*La 11 ani termina gimnaziul Sf. Sava, apoi intra la Conservator.
* La 12 ani, ?n urma unui conflict ?ntre parintii sai, pleaca cu mama sa la Paris.
* Dar tatal Bogdan Petriceicu Hasdeu Imaginevegheaza asupra ei. Despartiti de distanta, tata si fiica sunt apropiati prin scrisori.
*Tatal ?si ?ndeamna fiica sa studieze asiduu.
* ?n 1886, Iulia se ?nscrie la Facultatea de Litere din Paris, fara sa fie intimidata de faima Sorbonei.
* La doar 17 ani, rom?nca geniala straluceste ?n rigiditatea aulica a Universitatii.
* Bogdan Petriceicu Hasdeu este m?ndru, plin de orgoliu pentru inteligenta fiicei lui.

* Bucuria, ?nsa, va fi de scurta durata. Doi ani mai t?rziu, Iulia este cuprinsa de primele semne ale unei boli necrutatoare: ftizia.
* Pe 8 ianuarie 1888 ?i scrie tatalui ei, marturisindu-si cu pudoare suferintele.
* Creatia Iuliei Hasdeu -desi bogata- reprezinta totusi o etapa de inceputuri, in care cautarile sunt dominate de note livresti, ecouri ce razbat din lecturile lui V. Hugo, Chenier, Lamartine.
Lucrarile literare pe care Iulia, eleva, apoi studenta le va alege pentru viitorul volum in \"Cahier de projets litteraires d`une jeune fille de 15 ans\" constituie un punct de pornire in comentarea inceputurilor activitatilor literare a Iuliei Hasdeu.
*Calatoriile grabnice ?n sudul Frantei, ?n Italia si Elvetia, ?n goana dupa soare si dupa aerul care sa le priascã plãm?nilor ei hipersensibilizati sunt zadarnice.
* ?n vara anului 1888, Hasdeu, disperat, ?si aduce fiica bolnava ?n tara, mai ?nt?i la Bucuresti, apoi la Agapia. Dar starea Iuliei sufera de un rau ireversibil. ?n luna august, nefericitul tata pleaca repede ?n Moldova pentru a-si aduce fiica acasa.
*Hasdeu noteaza: "Se milostiveste, oare, Dumnezeu? Ce este fara de putinta la Atoate Creatorul? Fie si o minune: "
*Dar, pe 29 septembrie, Iulia Hasdeu moare. Se ?mplineau 19 ani de c?nd, ?n casa din strada Iuliu Maniu nr. 14 din Bucuresti (casa exista si astazi), Hasdeu ?si tinuse pentru ?nt?ia oara ?n brate fetita abia nascuta.

*Pentru ?ndureratul tata, disparitia ei declanseaza o veritabila prabusire sufleteasca si psihica.
*De acum ?nainte, el va trai numai pentru ?nt?lnirea cu spiritul Iuliei.
*Si viata sociala si creatia sa intra ?n declin.
* Hasdeu ?ncepe sa practice spiritismul. ?ncearca zi de zi sa dialogheze cu fiica sa din lumea umbrelor. Si ?ntr-o zi, Iulia ?i raspunde: "Sunt fericita. Te iubesc. Ne vom revedea. Asta ar trebui sa-ti ajunga."
* Din acea zi, destinul lui Bogdan Petriceicu Hasdeu avea sa strabata doar o singura si ciudata cale.
*?nca din timpul vietii, Iulia Imaginefusese considerata un copil-minune, o aparitie fenomenala
* Moartea nu a facut dec?t sa-i perfecteze nimbul de genialitate si sa faureasca din inteligenta ei un mit.
* Pentru tatal distrus, Iulia expirase numai fizic, ?n vreme ce spiritul ei dainuia intact ?n ?ntreaga lui unitate.
* Ajung?nd la paroxismul suferintei, Hasdeu era pe punctul de a-si pierde judecata.
* Pe unul din dealurile C?mpinei, taiat ?n doua de o strada serpuitoare marginita de pomi, printre case frumoase si ?ngrijite, de adevarati gospodari, se ridica o constructie bizara, menita sa atraga privirile oricui. * Este castelul Iuliei Hasdeu,Imagine construit de marele carturar Bogdan Petriceicu Hasdeu dupa moartea fiicei sale.
* ?n 1893, putinii vecini ai proprietatii Hasdeu se uitau probabil cu uimire la cantitatile de piatra, ciment si fier mult prea mari pentru o casa obisnuita, asa cum se cladea pe dealurile C?mpinei.
* Un barbat ?mbatr?nit ?nainte de vreme, Imagine?mbracat ?n negru, cu o barba stufoasa, albita ?n mare parte, supraveghea ?ndeaproape ridicarea constructiei. Se stia despre el ca este un ?nvatat de la Bucuresti si ca existenta lui si a sotiei sale fusese crunt zguduita prin moartea unicei lor copile, pe nume Iulia.
* De acum ?nainte, ?ntreaga sa energie va fi canalizata de ideea ca spiritul Iuliei traieste.
Un prim pas ?n aceasta directie este cavoul pe care i-l construieste la cimitirul Belu. Iata o descriere uimitoare a lui, facuta ?n 1939: "Si totusi, iat-o! Iulia Hasdeu e ?ntre noi. Pam?ntul i-a pastrat trupul imaculat si dupa moarte. Nici un vierme n-a profanat crinul. Prin geamul magic din mausoleu, prin care Hasdeu ?si vedea zilnic copila ?mbalsamata, st?nd acolo ceasuri ?ntregi, la biroul ei, cu relicvele ei scumpe si convorbind cu ea ?ntr-o limba ?nteleasa numai de d?nsul, Iulia Hasdeu se vede astazi asa cum a fost acum cincizeci de ani. Sta acolo ?n sarcofagul ei alb, cu acoperis de cristal, ?n haina alba, cu chipul alb, pergamentat." (C. Manolache - Sc?nteietoarea viata a Iuliei Hasdeu)
*Nefericitul tata dorea cu ardoare un loc unde sa se poata ?nt?lni cu spiritul fiicei lui, departe de curiozitatea si de compasiunea oamenilor. Hectarul pe care ?l avea la C?mpina i s-a parut potrivit pentru ridicarea unei constructii. Hasdeu pretindea ca a proiectat ?ntreaga constructie urm?nd comunicarile spiritiste ale fiicei sale.
Imagine
DIN POEZIILE SALE:
La ce bun?
S? v? spun doamn?, a? putea
cum c? privirea dumneavoastr?
ce-oricare, tem?tor, ?i-o vrea
e dec?t bolta mai albastr?
la ce bun? a?i r?de doar de vorba mea.

?i a? putea, cu glas mai stins
s? spun c?-ntreag?-va f?ptur?
nuri dulci ?i farmec-n adins
s? curg? lacrime f?cur?
la ce bun? n-a?i crede, poate, ce v-am zis

apoi, cu-o tulbure sim?ire
?i cu ardoare
v-a? spune c? v? port iubire
c?, inima-mi, jignit?, doare
la ce bun? o ?ti?i cu propria-v? fire.

Nu-ndr?znesc
de m-ai asculta vreodat?
a? voi ca s?-?i vorbesc
tu m-ascul?i... cu toate-acestea
n-am putere s?-ndr?znesc
e?ti prea bun?, e?ti prea dulce
?ns? f?r? voia mea
ca ?i-o pas?re pe crac?
tremur ?naintea ta.

am a-?i spune multe lucruri
nu pot ?ns?... m?-nfior
c?ci pe buze-?i v?d un z?mbet
rece, batjocoritor
gura ta e ca o roz?...
tu ?n r?s m? vei lua...
nu-ndr?znesc s? ridic ochii
nu-ndr?znesc-naintea ta.

mersul t?u e de regin?
ochiu-?i e impun?tor
pentru ce te-admir ?ntr-una
?n?elegi tu prea u?or.
de mi-ai fi tu suveran?
?i eu rege de ?i-a? fi
pentru tine a? muri.

poate-s prost! e cu putin??
?ns? ?tiu c? te iubesc
inima-mi e sim?itoare
?ns? nu pot s? vorbesc
O ! amoru-mi pentru tine
s? ?i-l spun de-a? ?ndr?zni
n-ai mai r?de ... ?i pe-un altul
niciodat? n-ai iubi!

(Informatii din Agonia.ro, masonicforum, wikepedia , cercul poetilor disparuti etc)
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 08/02/2007 12:10

SA INCERCI O VIATA SI SA NU POTI DOVEDI
DACA ESTE ADEVARAT SAU NU!

http://www.youtube.com/watch?v=Fi28VU59bYo

DESTINUL ANNEI ANDERSON, care a afirmat "o viata"ca ar fi fost MAREA DUCESA ANASTASIA
Imagine

CINE A FOST?
* Anastasia Manahan, cunoscuta ca Anna Anderson (1900 - 4 februarie 1984)Imaginecare a sustinut cu tarie si cu "unele dovezi" zdrobitoare ca este Marea Ducesa Anastasia,Imagine fiica Tarului Nicolae al II-lea.

* ?arul Nicolae al II-lea al Rusiei (n. 18 mai 1868 - d. 17 iulie 1918) Imagine a fost ultimul ?mp?rat al Rusiei.
* El a domnit din 1894 p?n? la abdicarea sa din 1917. Nicolae al II-lea s-a dovedit incapabil s? fac? fa?? sarcinilor combinate ale conducerii ??rii ?n timpul unor situa?ii agitate din punct de vedere politic ?i ale conducerii armatei ruse ?n cel mai mare conflict interna?ional de p?n? atunci.
* Domnia sa s-a sf?r?it odat? cu Revolu?ia rus?, pe timpul c?reia, el ?i familia sa au fost executa?i ?n 1918.
* Nicolae s-a suit pe tron pe 1 noiembrie 1894, ?i la scurt? vreme dup? aceea s-a c?s?torit cu Prin?esa Alix (din acel moment ?nainte ?mp?r?teasa Alexandra Feodorovna.
* Ei au avut cinci copii: Marile Ducese: Olga, Tatiana, Maria, Anastasia ?i ?areviciul Alexei.(bolnav ?ns? de hemofilie, care pe la vremea aceea era practic netratabil? ?i ducea ?n mod invariabil la o moarte prematur?) Imagine
* Disperat?, Alexandra a c?utatat ajutor pretutindeni, g?sindu-l la un mistic, Grigori Rasputin.(asasinat in 1916) Se p?rea c? Rasputin putea s?-l ajute pe bolnav c?nd acesta avea hemoragie intern?, iar Alexandra a devenit din ce ?n ce mai dependent? de acest vraci ?i de sfaturile lui, pe care ?mp?rteasa le accepta ca venind direct de la Dumnezeu.
* Izbucnirea r?zboiului pe 11 august 1914 a g?sit Rusia complet nepreg?tit? ?i un ?nceput promi??tor s-a transformat rapid ?ntr-un ?ir de ?nfr?ngeri cutremur?toare.
* 1917 Nicolae al II-lea a fost for?at s? abdice ;
* Guvernul Provizoriu a hot?r?t la ?nceput s?-i ?in? pe Nicolae, Alexandra ?i pe copii lor ?nchi?i ?n re?edin?a imperial?, Palatul Alexandru.
* ?n ?ncercarea de a-i ?ndep?rta din capital? ?i de a-i feri de posibile v?t?m?ri, guvernul lui Alexandr Kerenski i-a mutat ?n Tobolsk, ?n Siberia, ?n august 1917.
* Ei au r?mas acolo pe durata Revolu?iei din Octombrie, ca mai apoi s? fie muta?i de guvernul bol?evic ?ntr-un ora? controlat de Armata Ro?ie, Ecaterinburg.
*?arul ?i familia sa, inclusiv ?areviciul Alexei grav bolnav, precum ?i c??iva servitori care ?i ?nso?iser?, au fost ?mpu?ca?i ?n subsolul Casei Ipatiev de un pluton de execu?ie bol?evic condus de Iacov Iurovski ?n noaptea de 16 iulie spre 17 iulie 1918. * Execu?ia a fost justificat? de avansarea c?tre Ecaterinburg a subunit??ilor Legiunii Cehe ?n drumul lor de retragere din Rusia.
* Tem?ndu-se c? Legiunea Ceh? va cuceri ora?ul ?i-l vor elibera pe Nicolae, temnicerii lui bol?evici au hot?r?t lichidarea imediat? a familiei imperiale.
*Dovezile c? aceast? execu?ie s-a f?cut cu ?tiin?a ?i cu aprobarea lui Lenin sunt suficient de multe...
* S-a crezut mult? vreme c? trupurile lui Nicolae ?i ale familiei lui au fost aruncate ?ntr-un pu? de min? ?n locul numit Patru Fra?i. La ?nceput a?a a fost cadavrele au fost ?ntr-adev?r aruncate ?n acel loc ?n noaptea de 16/17 iulie.
* ?n diminea?a urm?toare c?nd zvonuri despre locul ?n care se aflau trupurile celor din familia regal? au ?nceput s? se r?sp?ndeasc? prin ora?ul Ecaterinburg Iurovski a ridicat mor?ii pentru a-i ascunde ?n alt? parte.
* Atunci c?nd vehiculul care transporta trupurile s-a defectat ?n timpul deplas?rii c?tre noul loc desemnat, el a ales alt? solu?ie ?i a ?ngropat cele mai multe cadavre ?ntr-o groap? comun? p?trat? cu latura de 2,5 m ?i ad?nc? de 1,8 m, a turnat acid sulfuric pe chipurile mor?ilor ?i a mascat locul stivuind traverse de cale ferat? deasupra. Groapa se afla pe un drum de c?ru?e p?r?sit, ?oseaua Kroptiaki, la circa 19 km nord de Ecaterinburg. Dou? cadavre au fost arse.
* Secretul ?inut asupra execu?iei ?i asupra ?ngrop?rii trupurilor a dus la zvonuri conform c?rora ?mp?ratul sau membri ai familiei lui ar fi fost ?nc? ?n via??. Mai mul?i oameni au pretins c? l-au ?nt?lnit pe ?mp?rat ?n lag?re de munc? din Siberia prin deceniul al patrulea al secolului trecut.
* Aceste afirma?ii nu au fost luate niciodat? ?n serios, dar p?n? prin 1940, un num?r de oameni au pretins ?n mod mai credibil c? ar fi fost copiii ?arului.
* Cel mai cunoscut caz a fost cel al lui Anna Anderson, care a afirmat ca ar fi fost Marea Duces? Anastasia ?i chiar a reu?it s? conving? de acest fapt pe mai mul?i membri ai familiei Romanov afla?i ?n exil.
* Intr-o noapte 17 Februarie 1920, la cativa ani de la asasinarea din Ipatiev, o femeie incearca sa se sinucida aruncandu-se de pe un pod din Berlin. Ea este salvata si dusa la spital.
* Neavand nici un act de identitate si suferind se pare de amnezie este recunoscuta de cei din spital ca semanand cu una din fetele Tarului/ poza aflata in toate ziarele vremii.
* Cu timpul ii revin amintiri ciudate si afirma cu tarie ca este Anastasia.
* Au loc confruntarii cu diversi membrii ai familiei regale, cunoscuti si apropiati si sustine cu tarie pana la moartea sa in 1984 ca este ANASTASIA Imagine (aici in ani '50)
* Este foarte posibil ca p?n? ?i ea s? fi crezut c? este Anastasia, dar testele ADN f?cute post-mortem au ar?tat acest lucru nu e adev?rat.

Povestea ei a fost ecranizata de mai multe ori , de-a lungul timpului, cu Ingrid Bergman , Amy Irving, desene animate in filmul ANASTASIA

Anastasia - Come What May
http://www.youtube.com/watch?v=SaFTj1MsWSo

IMPOSTOARE SAU NU?
CINE STIE? dar UN DESTIN TRAGIC!
( Informatii din Wikepedia,royalty.nu, etc)
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 09/02/2007 18:55

Anne Nicole Smith
Imagine
* Vickie Lynn Marshall, nascuta Vickie Lynn Hogan (28 noiembrie 1967 - 8 februarie 2007);
* Anna Nicole Smith s-a nascut in Mexia, un sat din Texas situat la 127 km sud de Dallas;
* Ducand o viata foarte grea, tatal parasind familia, ea naste minora in 1985 pe DANIEL , (Daniel Wayne Smith) pe care avea sa-l piarda cativa ani mai tarziu;
* In 1992 incepe cariera de model care culmineaza cu aparitia sa in Playboy;
* Pe 27 iunie 1994 se casatoreste , la numai 26 de ani cu celebrul miliardar de 89 de ani J. Howard Marshall si se naste o adevarata " CONTROVERSA" in SUA: iubire sau BANI?
* Cum era absolut previzibil, J. Howard Marshall moare la putin timp dupa casatorie( 4 august 1995 ), lasand sotiei sale Anna Nicole Smith toata averea sa;(~1,6 miliardi de $).
* Fosta vedeta Playboy Anna Nicole Smith a aparut in fata Curtii Supreme a Statelor Unite pentru a lua la cunostiinta decizia privind competenta procesului in care este implicata, cu privire la testamentul fostului ei sot multi-miliardar. Smith a primit initial 474 de milioane de dolari dupa moartea sotului ei, J. Howard Marshall II. Suma a fost redusa ulterior la 88 de milioane, pentru ca mai tarziu sa fie eliminata complet de o curte de apel.
* Anna Nicole Smith s-a confruntat ?i cu alte probleme „legale”.
- Fiul ei a murit la 20 de aniImagine
- Fotograful Larry Birkhead, se lupt? s? demonstreze ?n instan?? c? este tat?l biologic al feti?ei modelului, a declarat la un show tv c? fosta lui iubit? a consumat b?uturi alcoolice pe toat? perioada sarcinii, dar ?i c? a avortat primul lor copil.
- si in noaptea aceasta a murit in conditii misterioase!
* Si, desi cel mai discutat subiect este legat de cine este adevaratul tata al fetitei Annei, mai sunt multe aspecte care au ramas neclare, printre care si circumstantele disparitiei divei.
* Dupa ce a fost declarat decesul, vedeta a fost supusa unei autopsii pentru a se afla exact cauza acestuia. Medicul Joshua Perper, cel care a efectuat autopsia, este de origine romana, din Bacau. In momentul de fata, acesta conduce Institutul de medicina legala din Broward County.
* Intre 1982 si 1994 a fost anchetator al deceselor suspecte in Allegheny County, Pennsylvania. Perper este profesor de patologie si discipline similare la Universitatea din Miami si la Florida Atlantic University. Romanul s-a ocupat de cazuri ale unor celebritati, printre care si cel al modelului Kristen Taylor, care a murit de astm in 1995, la numai 17 ani, sau cel al baschetbalistului Steve Bechler de la Baltimore Orioles, care a decedat la un antrenament.
* In urma autopsiei de vineri, doctorul Joshua Perper nu a gasit urme de droguri sau de alte substante care sa-i fi provocat vedetei decesul. De altfel, prima autopsie nu a dus la rezultate care sa releve cauzele mortii divei de 39 de ani. In ultima perioada, Anna a avut mai multe probleme cu sanatatea.
* Noua problema aparuta este cea legata de custodia fetitei pe care Anna o mai avea (dupa decesul fiului ei, in varsta de 20 de ani, in septembrie 2006, in urma unei supradoze), dar si de mostenirea pe care aceasta o primeste. Cum suma se ridica la peste 274 de milioane de dolari, mai multi apropiati ai divei se declara parinti de drept ai copilului. Pe de-o parte se afla ultimul iubit al vedetei, avocatul Howard Stern, pe de alta fotograful Larry Birkhead.
*Ultimul aparut pe lista potentialilor tatici este printul de origine germana Frederick von Anhalt (sotul actritei Zsa Zsa Gabor), care sustine ca a avut o relatie cu diva si ca a incercat chiar sa o infieze, pentru ca aceasta sa devina printesa.
*Dupa moartea divei au aparut mai multe zvonuri legate de ultimele clipe ale acesteia. Cu ajutorul unor martori oculari, presa de peste Ocean a incercat sa faca o reconstituire a ultimelor momente ale Annei Nicole. Conform „Herald Tribune”, cu doar cateva ore inainte de a trece lumea celor drepti, vedeta a fost vazuta la barul central al Seminole Hard Rock Hotel and Casino. Un barman a declarat ca „arata ca si cand ar fi fost foarte foarte beata, iar limba i se impleticea”.
*Acelasi barman a adaugat ca in seara respectiva, diva a discutat cu mai multi fani care au recunoscut-o, insa parea sa fie atenta mai mult la bautura pe care o avea in pahar. „Petrecerea” se pare ca a continuat pana in camera aflata la etajul al saselea al hotelului unde fosta vedeta Playboy era cazata. Persoane care au patruns in camera Annei au precizat ca au vazut un adevarat depozit de medicamente, printre care Xanax, Provigil, Vicodin si mai multa metadona.

* O alta publicatie americana precizeaza ca un manuscris nepublicat inca, apartinand Donnei Hogan, sora vitrega a Annei Nicole Smith, sugereaza ca diva blonda ar fi putut sa-si conceapa fetita prin insamantare artificiala, folosind sperma colectata de la fostul ei sot, multimiliardarul J. Howard Marshall, care a murit in urma cu 11 ani, la varsta de 90 de ani. Hogan precizeaza ca Anna Nicole a folosit acest procedeu drept atu in lupta sa pentru a obtine o parte cat mai mare din averea fostului sot.

Filmografie :
Mister Hula Hoop (1994)
Una pallottola spuntata 33⅓: l'insulto finale (1994)
To the Limit (1995)
Skyscraper (1997)
Wasabi Tuna (2003)
Be Cool (2005)
Alieni illegali (2006)

(Informatii culese din videofil.ro,wikepedia, vededetv etc)
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 19/02/2007 09:36

ELIANA RAMOS Moda a f?cut o nou? victim? - fotomodelul Eliana Ramos a murit de foame!
Imagine
* "Diagnosticul primar este moartea cauzat? de malnutri?ie", a explicat o surs? din poli?ie citat? de publica?ia britanic? The Daily Mail.
* ?n urm? cu c?teva luni, aceasta c?nt?rea, la o ?n?l?ime de 1,67 de metri, doar 54 de kilograme. De atunci a ?nceput s? piard? ?n greutate constant, din motive care sunt deocamdat? necunoscute.
Imagine
* Cate tinere femei trebuie sa mai moara de foame pentru ca industria modei sa realizeze ca trebuie sa actioneze ferm in ceea ce priveste interzicerea "modelelor" scheletice, se intreba ieri presa internationala, indignata de moartea inutila a inca unei tinere ce-si dorea un corp "perfect".
* Eliana Ramos, in varsta de doar 18 ani, a murit infometata, la doar sase luni dupa ce sora sa mai mare, Luisel, tot fotomodel si tot victima a anorexiei, a facut un atac de cord pe podiumul de prezentare si a murit.
* Atunci, moartea Luiselei a declansat o dezbatere internationala cu privire la "responsabilitatea sociala" a industriei modei
*Desi si-a pierdut sora, Eliana Ramos nu a invatat nimic din aceasta tragedie, si a avut, din nefericire, aceeasi soarta.
*P?rin?ii surorilor, care se aflau ?n vacan??, s-au declarat devasta?i de moartea prematur? a Elianei.
Imagine
* Eliana a avut acelasi traseu ca si Luisel, fiind gasita moarta, probabil in urma unui atac de cord, in casa bunicii sale din Montevideo, in Uruguay.
Imagine
* Adolescenta a fost gasita moarta in dormitorul sau din Montevideo, Uruguay.
*O sursa din Politie a declarat ca "La prima vedere, cauza mortii este anorexia, fata prezentand simptome clare de subnutritie".
* Bunica sa, care i-a descoperit trupul neinsufletit, a povestit plangand: "S-a intamplat din nou... nu am putut s-o trezesc, si cand m-am uitat cu atetie la ea, avea ochii dati peste cap. A murit cu genunchii stansi la piept, ca si cum a durut-o ceva foarte tare".
* Tanara Eliana, care acum cateva luni cantarea 50 de kilograme si 1.70 m inaltime, avea indicele de masa corporala putin peste limita admisa, care era 18.
*Cu toate acestea, recent, se pare ca adolescenta incepuse sa piarda rapid din greutate, desi era neclar daca o facea intentionat, ca sa avanseze in cariera. Tatal tinerei a declarat ca fiica sa era la un regim in care manca salata si bea Cola light, pentru ca dorea sa mai slabeasca. In momentul mortii, indicele acesteia de masa corporala era sub nivelul considerat de Organizatia Mondiala a Sanatatii ca fiind "inanitie".
* Inca de cand avea 16 ani, Eliana era una dintre cele mai cunoscute manechine ale agentiei de modele Dotto Models din Argentina.
Imagine
(Informatii culese din Gandul, Ziua)
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 21/02/2007 14:40

FRIDA KAHLO
Imagine
* Frida Kahlo (n.6 iulie 1907 – d.13 iulie 1954) a fost o artist?/pictorita mexican? din p?rin?i germano-evrei originari din Oradea, Transilvania (acum ?n Rom?nia).
*?ncep?nd cu dificila si complexa ei relatie cu Diego Rivera, sotul, dar si mentorul sau, si termin?nd cu ilicita si controversata aventura cu Leon Trotsky, sau cu legaturile romantice si provocatoare pe care le-a avut cu alte femei, Frida Kahlo a trait o viata indrazneata, prin care a sfidat prejudecatile, revolutionand arta, politica si viata sexuala!
*Un nefericit accident de autobuz din septembrie 1925 a schimbat fara cale de ?ntoarcere viata Fridei Kahlo, dar si a vechiului sau prieten, Alejandro Gomez Arias. Autobuzul in care calatoreau cei doi s-a ciocnit de un tramvai, rezult?nd cativa morti si foarte multi raniti.
* Frida a fost gasita zac?nd pe jumatate goala printre ramasitele accidentului, plina de s?nge si de praf auriu, strapunsa de o bara de metal. Coloana vertebrala, coastele, pelvisul si oasele gatului au avut mult de suferit de pe urma acestui accident. Piciorul drept i-a fost zdrobit. Piciorul st?ng, schilodit de cativa ani in urma unui atac de poliomelita, era rupt in zece locuri. O bara de metal i-a pãtruns in corp prin coapsa st?nga si a iesit prin vagin, provoc?ndu-i o rana abdominala profunda si rapindu-i sansa de a avea vreodata copii.
Imagine
*Au urmat luni ?ntregi de recuperare dureroasa si costisitoare.
*Convalescenta ei fizica presupunea mai multe gipsuri si corsete care s-o imobilizeze, dar si multe operatii experimentale de-a dreptul barbare. Dar nefericirea Fridei provenea din stricta izolare si din singuratatea care era un rezultat al conditiei sale mizere.
Frida isi petrecea timpul exorciz?ndu-si sentimentele cu ajutorul picturii.
*Tatal sau, fotograful Guillermo, si mama, Matilda, au v?ndut aproape tot pentru a plati operatiile extrem de scumpe.
* In ciuda situatiei financiare precare, ei au sprijinit-o pe Frida in pasiunea ei pentru arta, chiar i-au facut cadou fetei tintuite la pat un sevalet special construit. Mai mult, i-au fixat o oglinda pe pat pentru ca Frida sa-si poata fi propriul model.
* Deindata ce Frida a putut sa mearga din nou, a avut ?ndrazneala de a-l vizita pe renumitul Diego Rivera, pentru a-i cere parerea asupra lucrarilor sale. Diego a fost impresionat nu numai de remarcabilele ei opere, ci si de tenacitatea, farmecul si frumusetea artistei.
*Dupa cum recunosc cei doi, aceasta ?nt?lnire le-a schimbat vietile. „Poate ca atunci n-o stiam, dar Frida devenise cea mai importanta persoana din viata mea”, spune Diego despre ?nt?lnirea lor de la Ministerul Educatiei.
* Pentru Frida, ?ncurajarile lui Diego au fost un moment decisiv in evolutia ei ca artista, dar a avut o parere oarecum diferita despre relatia lor, parere pe care si-a manifestat-o la cativa ani dupa despartire: „Viata mea a fost marcata de doua accidente groaznice. In primul, am fost calcata de un tramvai. In al doilea, l-am cunoscut pe Diego.”
* Diego si Frida s-au casatorit in Coyoacan, pe 21 august, 1929. Imagine
* Mama Fridei nu a fost de acord cu aceasta casatorie, in ciuda generosului sprijin financiar oferit de Diego.
* A descris cuplul ca pe „un elefant casatorit cu o porumbita”, iar obiectiile sale au avut la baza diferenta de 21 de ani intre cei doi si faptul ca el era obez, dar in acelasi timp un aventurier notoriu.
* Prietenii cuplului, artisti si intelectuali, printre care se numãrau fotografa Tina Modotti si muralistul David Siqueiros, aveau si ei dubiile lor privind sansele de reusita ale celor doi. Dar Frida si Diego credeau ca sunt nascuti unul pentru celalalt si isi jurau loialitate, daca nu si fidelitate.
* Fosta sotie a lui Diego, Lupe Marin, a devenit un reper major al vietii noului cuplu.
* Dupa ce au depasit faza de gelozie reciproca, Marin si Frida au devenit bune prietene.
*In 1930, ambitiosul Diego a fost ?nsarcinat cu executarea unor picturi murale in Statele Unite. ?mpreuna cu Frida, a calatorit la San Francisco, Detroit si New York, unde a pictat mai multe fresce at?t in cladiri publice cat si in locuinte particulare.
*In timpul calatoriei, Frida a descoperit ca va avea un copil. Chiar daca sotia sa era ?nc?ntata, Diego isi facea griji pentru sanatatea ei, necrezand-o in stare sa pastreze sarcina. Cuplul s-a transformat in senzatia cercurilor artistica din orasele in care lucrau. „Lui Diego ii place sa fie in centrul atentiei”, a apus Frida. „Este ca o mare pinata mexicana, care are destule bunatati pentru fiecare”. * Diego iubea admiratia de care era ?nconjurat, si numeroasele amante care isi disputau favorurile sale. Frida, care si ea avea mai multi amanti, ducea dorul Mexicului.
* Dupa ce a pierdut sarcina, Frida si-a exprimat durerea si singuratatea cu ajutorul unor picturi precum „Henry Ford Hospital”(1932), „Self Portrait On The Borderline Between Mexico and the United States”(1932) si „My Dress Hangs There”(1933). Atunci c?nd mama ei a murit, Frida s-a ?ntors pentru scurt timp in Mexic ca sa asiste la ?nmorm?ntare, si a descoperit ca sora ei Cristina isi parasise barbatul si intrase intr-o perioada de depresie.Imagine
* Chiar daca isi dorea sa ramana in Mexic, Frida a fost nevoita sa se ?ntoarca la New York atunci c?nd Diego s-a implicat intr-un conflict puternic mediatizat cu Nelson Rockefeller. Rockefeller i-a cerut lui Diego sa ?nlature portretul lui Lenin dintr-o fresca din Rockefeller Center. Cum Diego l-a refuzat, Rockefeller l-a concediat si a distrus fresca, ceea ce l-a aruncat pe artist intr-o stare de depresie.
*Diego si Frida s-au ?ntors in Mexic in decembrie, 1933, si s-au mutat intr-o casa din San Angel, proiectata de prietenul lor, artistul Juan O’Gorman. Noua casa, aflata l?nga Coyoacan, in sudul Mexicului, era compusa din doua corpuri, construite in stilul Bauhaus si unite printr-un pod.
* Depresia lui Diego n-a facut dec?t sa se accentueze, si in cele din urma s-a implicat intr-o aventura cu Cristina, sora Fridei. Atunci c?nd cea din urma a descoperit inselaciunea, cuplul se destrama In cele din urma, Diego s-a ?ntors la Frida, cer?ndu-i sa-l ajute in gasirea unei case pentru conducatorul sovietic aflat in exil, Leon Trotsky. La cererea lui Diego, presedintele mexican Cardenas i-a oferit azil lui Trotsky. In cele din urma, Frida a acceptat si a oferit casa parintilor sai.
* In ianuarie 1937, Trotsky si sotia sa, Natalia Sedova s-au mutat in casa parinteasca a Fridei, care fusese transformata intr-o adevarata fortareata, pazita de santinele, mitraliere si ?nzestrata cu geamuri blindate.
*Trotsky i-a castigat pe Frida si Diego cu pasiunea, inteligenta si curajul sau. ?mpreuna cu suprarealistul Andr? Breton, familiile Trotsky si Rivera vizitau ruinele de la Teotihuacan si discutau despre politica si cultura. Inca din prima clipa, Trotsky si Frida s-au simtit puternic atrasi unul de celalalt. Imagine
*Breton era unul dintre marii admiratori ai lucrarilor Fridei – atunci c?nd i-a vazut picturile a exclamat: ‚Dumnezeule! Despre asta scriu suprarealistii in Europa! Tu exprimi acest lucru”.
*A descris operele sale ca fiind „o panglica legata in jurul unei bombe.” Breton a promis ca-i va aranja Fridei expozitii la New York si Paris.
* Dupa ce a petrecut doi ani alaturi de Diego si Frida – timp in care atractia initiala dintre Trotsky si Frida s-a transformat intr-o legatura pasionala – conducatorul sovietic isi continua calatoria.
*Frida ramane singura, hotar?ta sa-si pastreze independenta. Expozitia promisa de Breton se realizeaza la Paris, in ianuarie 1933. Muzeul Luvru cumpara una dintre lucrarile Fridei, „Self – Portrait(The Frame). Este primul tablou al unui artist latino-american ales sa figureze in colectiile prestigiosului muzeu.
*Dar falsitatea intelectualilor si criticilor parizieni o plictisesc pe Frida. Din nou, ii este dor de Diego si de Mexic. Satisfacuta de succesul sau din Europa, se ?ntoarce acasa, dornica sa revada Mexicul si sa-si reia viata alaturi de Diego. Problema e ca acesta ii cere divortul si ca planuieste sa se mute in California.
*Sanatatea Fridei ?ncepe sa se deterioreze cu rapiditate. Dar aceasta perioada dificila se dovedeste a fi cea mai prolifica din cariera Fridei, in care picteaza unele dintre cele mai importante opere ale sale, printre care se numara „The Two Fridas”(1939), „Self-Portrait with Cropped Hair”(1940),l „The Dream or the Bed”(1940) si „Two Nudes in the Forest”(1940).
* Atunci c?nd Trotsky este asasinat, Frida este chestionata de politie, care ?l cauta si pe Diego.
*In zilele care urmeaza asasinatului si plecarii lui Diego, sanatatea Fridei se deterioreaza si mai mult. Degetele de la picioare se cangreneaza si ii sunt amputate. Este supusa mai multor operatii la spate, din cauza unor infectii renale si a altor complicatii. A fost at?rnata cu capul in jos si fixata intr-un cadru din otel. La fiecare interventie, se concentreaza asupra singurului lucru care o mai sustine, si le cere doctorilor sa o vindece repede ca sa se apuce din nou de pictura.
* Frida este surprinsa de ?ntoarcerea lui Diego, si de propunerea lui de re-casatorie. Frida este de acord, ?nc?ntata ca iubirea vietii ei s-a ?ntors in cele din urma la ea.
*Se recasatoresc in decembrie, 1940. Frida si Diego ?ncep o relatie complexa, pasionala, care are la baza prietenia.Imagine
*Se ?ntoarce la Casa Roz a parintilor sai si o picteaza in albastru de cobalt. Frida impanzeste Casa Albastra (nume sub care este cunoscuta si acum) cu opere de arta, culori si mobilier autentic mexicane, cu plante si cu o multime de animale printre care se numara maimute, papagali, Xolotzcuincle(c?ini fara par), pasari si chiar si un cerb.
*O noua serie de operatii si spitalizari o ?mping pe Frida sa picteze, stimulata de durerile atroce, unele dintre cele mai cunoscute opere ale sale, si anume „The Broken Column”(1944), „Without Hope”(1945) si „Moses”(1946).
*Diego a fost alaturi de Frida in timpul perioadei de noua luni petrecute in spital, 1950, si in timpul amputarii piciorului drept, petrecuta in 1953.
* Dependenta Fridei de tranchilizante si o serie nesfarsita de infectii si complicatii i-au transformat viata intr-un calvar. Imagine
*In noaptea de 12 iulie 1954, bolnava de pneumonie, Frida l-a chemat pe Diego si i-a dat cadoul pentru aniversarea celor 25 de ani de la casatoria lor – un inel antic – aniversare care avea loc de-abia peste doua saptamani.
* In aceeasi noapte, a murit in somn.

*Frida a murit pe 12/13 iulie 1954, la o saptamana dupa ce a ?mplinit 47 de ani.

(inf. din wikepedia, cinemagia,
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 23/02/2007 09:52

Regizorul CRISTIAN NEMESCU si sunetistul ANDREI TONCU
ImagineImagine
* Regizorul Cristian Nemescu si sunetistul Andrei Toncu au murit in urma unui accident, produs in centrul capitalei, zona Eroilor.Imagine Un autoturism de teren condus de un cetatean britanic a lovit taxiul in care se aflau cei doi.
* Soferul si cei doi pasageri ai taxiului si-au pierdut viata. Regizorul Cristian Nemescu avea 27 de ani, iar inginerul de sunet Andrei Toncu, 28 de ani.
* Martorii povestesc ca autoturismul de teren, condus de cetateanul britanic, circula cu viteza foarte mare si nu a acordat prioritate la semafor. Autoturismul de teren este inmatriculat in Dubai.

*Cristian Nemescu este autorul filmelor de scurt "Poveste la Scara C" si "Marilena de la P7", cu care a participat la mai multe festivaluri internationale.
* Filmul "Marilena de la P7" reuseste sa stranga in palmares premii importante la festivalurile internationale
Pelicula de 45 de minute a fost distinsa cu premiul pentru cel mai bun lungmetraj, in valoare de 5.000 de euro, la cea de-a 11-a editie a Festivalului de Film de la Milano.
De putin timp, el terminasa filmarile la primul lui lungmetraj, "California Dreaming", in care Armand Assante are rolul principal.
* Cristian Nemescu (31 martie 1979 - 24 august 2006) a fost unul dintre cei mai talentati regizori ai noului val al cinematografiei romanesti, adept al unui discurs filmic firesc, sincer, fara sofisticari si pudibonderii.
* Adrian Toncu (08.04.1978 - 24.08.2006) -sound designer- a obtinut Premiul de Sunet la editia a V-a a Festivalului International de Film Studentesc “CineMaIubit” (2000) cu scurt-metrajul de fictiune “Cãdere Liberã” (35mm color, UNATC), regia Dorin Stana.
* Sunetistul Andrei Toncu a colaborat cu Nemescu pentru majoritatea filmelor.
* Familiile regizorului Cristian Nemescu si sunetistului Andrei Toncu impreuna cu producatorul Ada Solomon au decis sa infiinteze o fundatie, numita "NexT", dedicata sprijinirii productiei de scurt si mediumetraje ale tinerilor cineasti. NexT isi va desfasura activitatea in jurul a doua mari proiecte, un concurs pentru finantarea de productii si un festival de film. La sfarsitul lunii martie, inceputul lunii aprilie, fundatia va organiza un festival de film. Fondurile necesare organizarii acestor proiecte provin din banii castigati de Nemescu si Toncu (ca tineri realizatori de filme), intentionandu-se totodata atragerea unor fonduri din partea Centrului National al Cinematografiei, Ministerului Culturii si Cultelor, dar si din contributii private
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 23/03/2007 16:13

Eduardo Palomo
Imagine

S-a nascut: 13.05.1962 in Mexico City
A murit: 06.11.2003 intr-un restaurant ( a suferit un infart) in timp ce se distra cu niste prieteni in Los Angeles , California

FAIMOS ACTOR MEXICAN ramas in memoria spectatorilor ca JUAN del DIABLO din telenovela INIMA SALBATECA!
Casatorit cu actrita Carinna Ricco Imagineera tatal a doi minunati copii : FIONA, nascuta in 1998 si LUCA nascut in 2000Imagine

Filmografie:
Back to the letter E :
Ramona 2000, Mexico
Huracan 1997, Mexico
Morir Dos Veces, 1996, Mexico
Corazon Salvaje, 1993, Mexico Imagine
La P?cara So,1991, Mexico
Alcanzar una Estrella II, 1991, Mexico
Yo Compro Esa Mujer, 1990, Mexico

Il tempo passa...
Imagine

Informatii culese din:
http://www.serials.ru/persons/en/Eduardo_Palomo.html
http://web.tiscali.it/eduardopalomo/
Doina
Tanar
Tanar

Mesajde catre Doina pe 23/03/2007 16:55

Mariana Levy
Imagine
Mariana Levy Fern?ndez s-a nascut pe 22 Aprilie 1966 – si a murit pe 29 Aprilie 2005 de un infart miocardic, facut pe timpul si din cauza unui atac terorist la care a fost , fara voie martora in Ciudad de Mexico
A fost o mare actrita mexicana de telenovele, cantareata si om de televiziune.
Ea a fost fiica Talinei Fern?ndez, care, a fost considerata de multi ca fiind un pionier al televiziunii.
In 1990 se casatoreste cu Ariel L?pez Padilla Imaginecelebru si el in telenovelele mexicane cunoscut si din Inima salbatecaImagine
Cu primul sot actorul Ariel L?pez Padilla, Mariana a avut prima fiica Maria.
Casatorita a doua oara cu Jos? Mar?a Fern?ndez, Jr., a mai avut doi copii: Paulina (3 ani) si Jos? Emilio (8 luni), la acea data.

FILMOGRAFIE
Doina
Tanar
Tanar

AnterioaraUrmatorea

Revenire la ARHIVA